GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Karott 10188605
*
nr 1018 8605
Karott
med lock + uppläggningsfat, Hertha Bengtson (1917-1993), Koka Blå, Rörstrand, porslin, höjd: 16 + längd: 30 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 februari 2016
kl 20:20:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/2 20:36:41
1
150 kr
14/2 08:31:01
2
300 kr
14/2 09:11:34
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson karott keramik koka blå lock porslin rörstrand skandinavien sverige uppläggningsfat
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:10
*
Karott
nr 1018 8605
Karott
med lock + uppläggningsfat, Hertha Bengtson (1917-1993), Koka Blå, Rörstrand, porslin, höjd: 16 + längd: 30 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 februari 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/2 20:36:41 | 1 | 150 kr |
14/2 08:31:01 | 2 | 300 kr |
14/2 09:11:34 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson karott keramik koka blå lock porslin rörstrand skandinavien sverige uppläggningsfat
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:10